"תבחר עבודה שאתה אוהב ולא תצטרך לעבוד יותר אפילו יום אחד בחייך"

קונפוציוס

זהו ציטוט מפיו של "קונפוציוס", פילוסוף סיני מטורף שאתם יכולים לקרוא עליו אם בא לכם בויקיפדיה. לי חשוב לספר עליו כמה דברים ולקשר את הדברים אלי ואליכם.

אז מהי עבודה שאני אוהב? שאלה פשוטה כביכול אבל מה לעשות, לא לכל אחד התשובה ברורה ולא לכל אחד מסתדר להגיד את המילים "עבודה" ו- "אוהב" באותו משפט וזה בסדר, מה שלא בסדר זה שאנחנו ממשיכים לעשות דברים שלא מסבים לנו אושר, מבלי לנסות ליצור בהירות בנוגע לנושא. באחד מסרטוני המוטיבציה שהופיעו מולי, בכפייה משמחת, בעודי גולל אל התחתית האינסופית של דף הפייסבוק שלי, סיפר אלן ווטס שהיו מגיעים אליו המוני סטודנטים בסיום לימודיהם בקולג' בטענה שהם לא יודעים מה הם רוצים לעשות בחייהם. אלן היה שואל אותם שאלה שחשוב לשים עליה את הדעת (גם אם היא יוצרת בתוכנו תחושה לא נעימה שכניראה נובעת מהחינוך שקיבלנו ומהאמונות שנחות בתת מודע שלנו). הוא היה שואל אותם;

מה אם כסף לא היה השיקול?

זאת שאלה חשובה אבל בהחלט לא לכולנו היא קלה, אפילו אם אנחנו יודעים שאנחנו רוצים להתעסק בתחום הסאונד, עדיין יש מגוון רחב של אפשרויות שיכולות לפרנס אותנו ואיך נדע במה מהן לבחור?

צעד שניתן לנקוט בו על מנת ליצור בהירות הוא לערוך רשימה של כל הנושאים מהם היינו שמחים להתפרנס

ישנם שלל מקצועות כאלו, לדוגמא: הקלטות, מיקסים, מאסטרינג, נגינה, עריכה, תיקלוט (דיג'יינג), ייעוץ אקוסטי, בניית אולפנים, הפקה מוזיקלית, סאונדמן בחברת הגברות, סאונדמן בחדר חזרות, תיקוני ציוד אודיו, מכירת ציוד אודיו, מקליט שטח, יוצר פסי קול לסרטים ועוד. אם אתם עדיין לא מרוויחים כלל מעיסוק בתחום הסאונד הייתי נותן לכם בדיוק את אותה המלצה שחברי ואיש סאונד גדול, מושיקו לוי, נתן לי בתחילת דרכי, "תן נגיסה קטנה בהתחלה", נכון, היינו שמחים להיכנס לאולפן עם שם גדול ושמישהו יקח אותנו תחת חסותו, ילמד אותנו ויכוון אותנו כל הדרך עד לעבודה אישית עם הלקוחות הגדולים ביותר שלו. אבל המציאות היא אחרת, ופה אני נותן לכם עצה שלחלקנו היא ברורה מלידה אבל חלקנו קצת הזנחנו אותה. למרות שהיא תמיד ישבה לי בראש עדיין הייתי צריך את ינאי המורה שלי ואת יואב גרא, מייסד מכללת "סאונד", שיזכירו לי. את שניהם תפסתי בזמנים שונים, בנפרד במסדרונות המכללה ושאלתי "מה אני צריך לעשות כדי להתברג בתעשייה" (כיוונתי לעבודה כמיקסמן באולפן הקלטות). שניהם בלי לתאם בינהם ענו לי את אותה התשובה "תעשה המון מיקסים ותיצור לעצמך תיק עבודות מרשים, כזה שכל בעל אולפן ישמע ויגיד, אותו אני רוצה!!".

למעוניינים, ניתן להיכנס ללינק הזה ולהוריד מולטיטראקס שרק מחכים שתמקססו אותם (הערה מניסיון אישי- היות ויש לנו גישה למאגר כל כך אינטימי של הקלטות שעבדו עליהם קשה או אולי לא קשה בכלל, ושבלחיצת כפתור אנחנו מארגנים לעצמנו הקלטות של שיר שלם, ישנו סיכוי ולא במכוון "נזלזל" בחומרים או שלא נתייחס אליהם בכבוד המתאים להם. תכנסו לנעליים של טכנאי מיקס מעולה, תדמיינו שקיבלתם 1500 ש"ח בשביל למקסס את זה ותעשו את זה מושלם, ככה אני מבטיח לכם שמהר מאוד יהיה לכם ביד מספיק מיקסים בשביל להרשים כל בעל אולפן.

נתתי פה בעצם סוג של פעולה שאפשר לעשות כדי ליצור בהירות ולהבין מהו היעד שלנו או מאין בדיקה של "האם זה באמת מה שאני רוצה לעשות", אבל למעשה ברגע שתחליטו שאתם מוכנים לתת את הנגיסה הראשונה הזאת, אותה נגיסה שתכניס אתכם למצב לא נוח, אותה נגיסה שתעמיד אתכם מול להקה שכועסת עליכם, אותה נגיסה שתעמיד אתכם מול מנהל אולפן שציפה מכם לתוצאה טובה יותר ואותה נגיסה שבעצם הצלקת שלה היא צלקת טובה, כזו שבא לכם לספר על איך קיבלתם אותה, ברגע שתחליטו אתם מוזמנים לשבת ולעשות שתי פעולות;

1. להיכנס לגוגל.

2. לפתוח קובץ אקסל וליצור טבלה פשוטה בה ישנן עמודות "שם עסק", "טלפון", "מייל", "כתובת".

עכשיו אתם מוכנים להתחיל לפעול מבלי לעצור עד שתתנו את הנגיסה הזאת, אתם יכולים לכתוב בגוגל "אולפני הקלטות", "אולפני פוסט", "חדרי חזרות", "חברות הגברה", "ייעוץ אקוסטי" או כל תת תחום שמעניין אתכם, וליצור רשימה ארוכה של טלפונים ומיילים. לאחר מכן תוכלו להתקשר אחד אחרי השני, תציגו את עצמכם, ספרו על האהבה שלכם למקצוע, הפנו את בעלי העסקים לתיק העבודות שלכם ותאמרו להם שלמרות השיחה הם יקבלו מכם מייל שירכז עבורם את הכתובת לתיק העבודות שלכם (בפוסט אחר נלמד איך לבנות אתר שיהיה תיק העבודות שלכם), ופרטים נוספים שלדעתכם יכולים לעניין את המעסיקים. כמו כן ניתן לצרף את קורות החיים שלכם לאותו מייל (במידה ויש בהם משו שיכול באמת לעניין את המעסיק, כמו למשל קורסים שהשתתפתם בהם, עבודות מתחום הסאונד או תעודה כזו או אחרת שקשורה לתחום). עכשיו, אחרי שדיברתם עם כולם ושלחתם לכולם מייל, אפשר להתלבש יפה, לשים בושם, דאודורנט, קצת מהספריי הזה שעושה ריח טוב בפה ולצאת ברגל לטיול שתכננתם אותו מראש, בדרך שתעברו בין כל העסקים הנחשקים שדיברתם איתם, למה? זה פשוט, בפגישה פנים מול פנים אפשר לקלוט בצורה משמעותית יותר את האופי של הבן אדם וזה נותן לכם יתרון על כל אלה ש"רק" התקשרו ושלחו מייל, ותזכרו, כל יום המונים מתקשרים ושולחים מיילים, אתם, דופקים בדלת ומחייכים 🙂

אז בחזרה לקונפוציוס. הסיני המטורף הזה עבר חיים לא פשוטים והיה גם זה שאמר את כלל הזהב, הלא הוא לא אחר מאשר "ואהבת לרעך כמוך". בואו נודה בזה, אנחנו חיים במדינה קטנה, ישנם לא מעט אנשים שמתעניינים ורוצים לעבוד בתחום הסאונד ומנגד לא יותר מדי אולפנים שמחפשים עובדים קבועים, מכאן נובע שמרבית אנשי הסאונד בארץ הם נותני שירות או במילים אחרות "פרילאנסרים". נותני שירות עצמאיים יכולים ובדרך כלל עובדים עם מספר רב של לקוחות שונים, חשוב תמיד לזכור כאשר מגיעים לעבוד במקום כלשהו (וזה לא קשר לסאונד זה קארמה בכללי), אל תלכלו על סאונדמן אחר לעולם, יכול להיות שבמקום אחר מישהו שואל ומחפש איש סאונד, ואתם רוצים שימליצו עליכם. תיהיו מקצועיים, תיהיו נחמדים, אם נקראת לדרככם עבודה שאתם לא יכולים לקחת, חפשו איש סאונד אחר להעביר אותה אליו ותזכרו שאנחנו שבט קטן, אם נישאר מאוגדים נישאר חזקים.

 

"ואחרי הכל, אם אתה באמת אוהב את מה שאתה עושה, זה לא משנה מה זה, אתה יכול בסופו של דבר להפוך למאסטר בזה".

כתיבת תגובה