עלובי החיים בהבימה- מבט על מערך הסאונד

שוב שלום לכל קהילת אנשי הסאונד הישראלית,

בפוסט הבא אני אכתוב בקצרה על הציוד הטכני הנדרש לתפעול ההצגה ועוד אוסיף בקצרה על התוכנות הנדרשות מסאונדמן האחראי לכ-70 מיקרופונים הפועלים בו זמנית.

אז למעשה למרות העובדה שאני מדבר על התיאטרון הלאומי, הפקת הדגל החדשה של התיאטרון היא למעשה מחזמר, המחזמר נקרא "עלובי החיים" והוא נחשב לאחד ממחזאות הזמר המוכרים והמוצלחים בעולם. בעבר מחזמר זה כבר הוצג על במות בישראל אך היום תוצג אחת ההפקות הגדולות שנעשו אי פעם בארץ. מדובר על הפקה בה ישחקו כ- 35 שחקנים שהם גם זמרים ובנוסף, במהלך כל ההצגה תנגן תזמורת חיה של 16 נגנים, בניצוחו של יוסי בן נון. התזמורת תכלול נגני: פסנתר, כינור, ויולה, צ'לו, קונטרה בס, חליל צד, פיקולו, אבוב, קלרינט, חצוצרה, טרומבון, קרנות יער, תופים וסקשן שלם של שלל כלי הקשה. כל השחקנים ישאו על גופם מיקרופוני נק וכל כלי הנגינה מוגברים בעזרת מיקרופונים\ פיק אפים\ קופסאות DI. התזמורת, שנמצאת בחלל אשר רחוק מהבמה עליה מתקיימת ההצגה, תנגן לפי ניצחו של יוסי בן נון אשר מצולם בלייב ומשודר למוניטורים הפונים לכיוונם של השחקנים, זאת בשביל שהזמרים יוכלו גם לקבל את הקצב מהמנצח. בנוסף הבמה כולה מצולמת בלייב ומשודרת למוניטור אשר נמצא מול עיניו של יוסי המנצח, זאת על מנת לאפשר לו להבין מה קורה על הבמה ולדעת להתאים את עצמו לשינויים הלא צפויים אך המאפיינים את רוב המופעים החיים.

מעט על ציוד הסאונד

 • קונסולה: Digidesign VENUE D-Show.
 • 2X Stagebox 48 Inputs 32 Outputs
 • 40 מיקרופוני נק של Shure ו- Sennheiser לשחקנים.
 • כ-30 מיקרופונים משלל סוגים ודגמים לתזמורת.
 • מערכת Behringer Powerplay 16 + חמש תחנות מיקס נפרדות עבור חמישה מוניטורים בחדר תזמורת.
 • מערכת Clearcom אלחוטית של sennheiser לתקשורת עובדים\מפעילים\מנהלים מאחורי הקלעים.
 • מערכת Line array של חברת Meyer sound.
 • 8 מוניטורים לשחקנים על הבמה.
 • 5 מוניטורים לנגני התזמורת.
 • 1 מיק' דינמי אלחוטי למקרי SOS.
 • כרטיס MADI RME להקלטה למטרת ביצוע Virtual Soundcheck.
 • חבילות פלאג אינים של Waves ה-  Platinum, SSL, CLA.

לשמחתי את רוב שעות היום אני מבלה בעבודה\למידה בתיאטרון אך לצערי אין לי כל כך זמן פנוי לכתוב ולחדש לכם פה. אני מקווה מאוד שבקרוב אוכל להעלות מדריכים פרקטיים שיתנו הסברים, טיפים ושיטות עבודה מומלצות שהוכיחו את עצמם ונלמדו על בשר חיי ומדמם בתחום הלייב סאונד.

רק אוסיף ואחדד מעט על מה נדרש לדעתי מסאונדמן בתיאטרון. עליו להיות תמיד קר רוח, לדעת להסביר את המצב המורכב ביותר בצורה הפשוטה והמהירה ביותר, לדעת לפרשן בעיות טכניות לשפת עם, לגרום לאנשים להתעזר בסבלנות, לצפות את העתיד, להבין כיצד שחקנים\זמרים חושבים, מהו המכנה המשותף להם וכיצד הוא יכול לרתום את הידע הזה על מנת להבטיח שהסאונד עליו הוא עובד במהלך החזרות ישאר קרוב ככל היותר לסאונד שיופק בזמן אמת (לדוגמא: שחקנים\זמרים לא ממהרים לתת את ה100% של הקול שלהם בחזרות, מכך ניתן להסיק שבזמן אמת העוצמה שלהם תעלה ויש להתכונן לכך מכיוון ש-35 זמרים שישנו ולו בקצת את הדינמיקה שלהם, יכולים לגרום לתופעות שלא יהיה ניתן לטפל בהן במהירות ויעילות בזמן מופע).

הביטחון שלך זה הביטחון של השחקנים

הנקודה היא שהסאונדמן תמיד צריך לשדר שהוא שולט במצב. אף אחד לא יכול לערער אותו. אף אחד לא מבין יותר טוב ממנו אך עם זאת כל דמות מפתח או "סטאר" שיביע התנגדות מולו ימצא את עצמו מקבל הסבר סובלני שיספק אותו ויגרום לו להרגיש שהוא למד מהמצב ומהסיטואציה הבעייתית. אם אתה הסאונדמן אז סומכים עליך, אם אתה לא בטוח איך דברים נשמעים אז הקרקע מתערערת.

אני יודע שכולנו פה בשביל האומנות אבל הרוח תמיד הולכת עם החומר. בתוך כל הלחץ והדרישה שדברים יקרו מהר צריך לאזן תדרים, צריך להבין אם הדינמיקה נכונה, צריך להבין אם הקרקע של השחקנים יציבה, האם הם שומעים מה שהם צריכים בשביל לבצע את מה שמוטל עליהם בצורה הטובה ביותר, ולפעמים אין לזה מספיק זמן והתלונות מגיעות מכמה מקומות בו זמנית, זכור- אתה בתור הסאונדמן חייב להישאר רגוע ולתקוף את הבעיות שלך בצורה חדה ומקצועית עד שהאחרון שבהן יעלם כלא היה. לא פעם בעיות רציניות מאוד נפתרו רגע לפני תחילת המופע אז לא להתייאש ולעבוד קשה.

אני מקווה מאוד שכמה שיותר אנשים יבואו לראות את הפלא הישראלי הזה שקורה על הבמה בהבימה, לא כי אני חלק מזה אלא כי זה שייך לכולנו, זה אנחנו ואנחנו הפכנו להיות מעולים בזה.

 

%d7%94%d7%a2%d7%9e%d7%93%d7%94-%d7%a9%d7%9c-%d7%99%d7%95%d7%a0%d7%99

%d7%94%d7%aa%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%9d-%d7%a9%d7%9c-%d7%9e%d7%99%d7%9b%d7%9c

%d7%97%d7%96%d7%a8%d7%95%d7%aa-1

%d7%97%d7%96%d7%a8%d7%95%d7%aa-2

%d7%97%d7%96%d7%a8%d7%95%d7%aa-3

%d7%9c%d7%99%d7%90%d7%95%d7%a8-%d7%95%d7%90%d7%99%d7%9c%d7%9f

ליאור טבת, אילן הרוש ועופר טיברין בפעולה
 

זהו חברים, תנו בראש ותעשו סאונד יותר טוב מאמריקה!

כתיבת תגובה